W obecnym świecie mamy coraz mniej czasu. Nie chcemy robić rzeczy powtarzalnych czy nudnych, a zwłaszcza tych, które dodatkowo zajmują dużo czasu. Dlatego powstały narzędzia do automatyzacji zadań. Jednym z takich narzędzi jest Gulp.

Czym jest Gulp?

Gulp to task runner, czyli narzędzie, które pozwala nam automatyzować zadania związane z projektem. Co to oznacza? Na przykład to, że zbuduje za nas projekt po każdym zapisaniu plików projektu. Jedna komenda na samym początku pracy upraszcza nam później cały dzień.

Sam Gulp jest narzędziem bardzo prostym i przyjemnym w użyciu. Został napisany zgodnie z zasadą „Code Over Configuration”, co oznacza, że zamiast pisać długie pliki konfiguracyjne, po prostu programujemy to, co ma się stać. Kolejny plus to język programowania używany przez gulpa, mianowicie JavaScript. To również upraszcza nam wiele spraw.

Twórcy gulpa nie mogli przewidzieć wszystkich możliwości jego użycia, dlatego stworzyli system wtyczek (plugins), który pozwala rozbudowywać Gulpa o nowe funkcje. Chcesz wrzucić projekt na FTP? Nie ma problemu, instalujesz wtyczkę odpowiedzialną za połączenie się z FTP, piszesz skrypt używający ściągniętej funkcji i już. Gotowe!

Jak używać Gulpa?

Najpierw potrzebujemy zainstalowanego globalnie Node.js. Jeżeli go nie mamy, zainstalujmy go z oficjalnego źródła:

https://nodejs.org/en/

Po instalacji globalnie (dla całego systemu) zainstalujmy w konsoli/terminalu Gulpa. Jest to wymagane, aby mieć dostęp do systemowych funkcji, na przykład, żeby móc czytać pliki.

npm install gulp-cli -g

Teraz, będąc w terminalu, przejdź do folderu projektu, i tam zainstaluj Gulpa lokalnie (dla projektu):

npm install gulp -D

Teraz stwórz plik „gulpfile.js”. Jest to główny plik, w którym będziesz pracował z Gulpem. To tutaj będziesz zapisywać wszystkie skrypty lub tutaj będą importowane pliki z innymi skryptami. W pliku „gulpfile.js” dodajmy od razu prostą funkcję:

function task(cb) {
  console.log('hello gulp');
  cb();
}

exports.default = task;

Nasze proste zadanie wypisze w konsoli „hello gulp”. Ostatnia linia to dodanie zadania „task” jako zadania domyślnego. Dlaczego? O tym za chwilę/ Aby uruchomić zadanie, należy wykonać jedną w dwóch komend:

gulp

lub

gulp task

Czym się one różnią? Jeżeli używamy samego „gulp”, uruchamiane jest zadanie domyślne. Jeżeli po „gulp” dodamy nazwę zadania, wykonywane jest zadanie o dokładnie tej nazwie. W przypadku „gulp task” wykonane będzie zadanie „task”.

Uruchom teraz komendę i spójrz, co się stało. W konsoli wypisało się to, co wpisaliśmy w skrypcie. Brawo! Mimo że wygląda niepozornie, Gulp jest całkiem pożyteczny. Od wypisywania tekstu do stawiania swojego serwera developerskiego niedaleka droga.

W konsoli wypisało się to, co wpisaliśmy w skrypcie. Brawo! Mimo że wygląda to prosto, Gulp jest całkiem pożyteczny. Od wypisywania tekstu do stawiania swojego serwera developerskiego niedaleka droga.

Działający kod znajdziecie tutaj:
https://github.com/StudentDawid/devops-gulp/tree/part-1

Podsumowanie

Gulp jest bardzo przyjemnym narzędziem. Prosto się w nim pisze, a system wtyczek pozwala na rozbudowę i stworzenie tego, czego tylko sobie zażyczymy. Gorąco polecam Gulpa.

Masz ciekawą historię z Gulpem w tle? A może chciałbyś coś dodać? Zapraszam do komentarzy!ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.